تبلیغات
روانپزشکی - چگونه روابط بهتری داشته باشیم

انسان موجودی اجتماعی است و با ایجاد ارتباط با دیگران در مسیر یك زندگی موفق گام بر می دارد. راز موفقیت انسان در گرو ارتباط خوب و سالم است . رابطه خوب زن و شوهر موجب آرامش در زندگی می شود . ارتباط خوب و صمیمی با همسایه ، اقوام و خویشاوندان ، همكاران و ... موجب برقراری و تحكیم دوستی ها و مودت و همكاری می گردد.

در سایه برقراری ارتباط است كه شخص به اختلالات رفتاری و اشكالات خود در برخورد با دیگران پی برده و سعی در تصحیح رفتار و گفتار خود می نماید.

نحوه ارتباط هر شخص با دیگران بسته به جایگاه اجتماعی،خصوصیات رفتاری ، شرایط محیطی و سن شخص و ... متفاوت بوده و با آگاهی و شناخت در نحوه برخورد و در نظر گرفتن شرایط افراد می توان به یك ارتباط خوب و منطقی دست یافت.

برخی از روشهای غلط مرسوم در ایجاد ارتباط : 

1- پرخاشگری :

پرخاشگر كسی است كه بخواهد با هیجان خشم  و ایجاد رعب و وحشت رفتار دیگران را كنترل كند و آنها را به فرمانبرداری و تمكین خواسته هایش وادار كند . نگاه پرخاشگرانه و غضب ، رفتار و گفتار توهین آمیز ، زورگویی و تحكم از نشانه های رفتاری این افراد است . این رفتار اثر بخش نیست و ماندگاری ندارد . بعنوان مثال معلمی را در نظر بگیرید كه با رفتار پرخاشگرانه  و خشم شاگردانش را به سكوت دركلاس وادار كند . تا معلم در كلاس است بچه ها ظاهراً آرام  و ساكت نشسته انداما به محض خارج شدن معلم از كلاس ...!

2- افراد منفعل :

بر خلاف افراد پرخاشگر ، افراد منفعل از موضع ضعف سعی در ایجاد ارتباط با سایرین دارند . با تلاش در جهت بر طرف كردن اشكالات در رابطه ها ، هر رفتاری قابل تغییر است و حركات انفعالی نیز از این قاعده مستثنی نیست . رفتار منفعلانه نیز در ایجاد ارتباط با دیگران ناكارآمد است و عموماً افراد منفعل ارتباط اجتماعی موفقی ندارند . مثلاً باز هم معلمی را در نظر بگیرید كه با عجز و التماس از شاگردانش كه كلاس را روی سرشان گذاشته اند خواهش كند كه نظم را رعایت كنند .

3 – كم رویی :

بسیاری كم رویی را در ایجاد ارتباط  با دیگران با حجب و حیا اشتباه می گیرند،در صورتیكه این باور اجتماعی بسیار نادرست است  چرا كه حجب وحیا در افراد ارادی و بسیار با ارزش است و نشان از شخصیت برجسته و والای فرد محجوب دارد . اما در نقطه مقابل كم رویی  غیر ارادی و فاقد ارزش است . افراد كم رو در مواجهه با دیگران و ایجاد ارتباط ضعیف و در بسیاری از موارد منزوی هستند.

نشانه های یك رابطه خوب :

باورها و نگرش ها ، رفتارهای ما را تعیین می كنند و ارتباط مؤثر با دیگران در گرو  باورهای صحیح  و شیوه نگرش منطقی و رفتار ما در برخورد با عوامل و رخدادهای روزمره در كنار گفتار و كردار منطقی و عاطفی تواًم با انصاف و عدالت است .

هدف اصلی ایجاد رابطه ، انتقال پیام به مخاطب است . نحوه انتقال این پیام به دیگران با هر مضمونی كه باشد(ایجاد رابطه دوستی،روابط كاری ، بررسی و رفع مشكلات مشترك و ...) نیازمند همه مواردی است كه ذكر كردیم تا یك رابطه خوب شكل بگیرد.

عوامل مؤثر در انتقال یك پیام متناسب ، مفید و ماندگار :

1- پیدا كردن صفات مثبت در مخاطب :

همه مخاطبین ما تاًیید و تكریم را دوست دارند و انسان ذاتأ تحقیر گریز وتكذیب ستیز است . بدین معنا كه در ایجاد رابطه نقاط مثبت مخاطبین را مد نظر قرارداده و به آنها نیز این نقاط مثبتشان را تاًكید كنیم . یادآوری نقاط ضعف مخاطبین رشته ایجاد رابطه را از هم می گسلد.

2- تناسب پیام با مخاطبین و در نظر داشتن موقعیت :

نحوه ایجاد رابطه یك مدیر با كارمندانش و یك مربی مهدكودك با بچه ها كاملأ با هم متفاوت هستند . در نظر گرفتن جایگاه مخاطبین و موقعیت و شرایط آنها در زمان های مختلف بسیار حائز اهمیت است . 

داشتن یک رابطه شاد و خوب کار سختی نیست! خبر بهتر برای زوج های خوشبخت این است که اگر در یک رابطه موفق باشید، چه ازدواج کرده باشید چه نکرده باشید، می توانید با ایجاد چند رفتار جدید و تغییرات کوچک در رابطه تان آن را برای همیشه همانطور حفظ کنید یا حتی آنرا بهتر هم بکنید.
 

بااینکه خیلی از متخصصین می گویند باید روی درست کردن اشکالات رابطه متمرکز شوید، تحقیقات ثابت کرده که اضافه کردن رفتارهای مثبت به رابطه، تاثیر بیشتری بر خوشنودی زوج ها دارد.

در زیر به 10 راه برای عمیق تر کردن رابطه تان جهت خوشنودی و رضایت بیشتر اشاره می کنیم.

1. خاص بودن طرف مقابلتان را قبول کنید.

همه ما در لحظه هایی آرزو می کردیم طرف مقابلمان لاغرتر، پولدارتر، رمانتیک تر یا خیلی چیزهای دیگر بود. نگاهی به انتظاراتتان بیندازید و ببینید تا چه حد واقع بینانه هستند. انتظارات غیرواقع بینانه فقط منجر به خسته شدن شما از رابطه می شوند که یکی از مهمترین دلایل از بین رفتن رابطه هاست.

2. هر از گاهی مهربان شوید.

اعمال و رفتارهای خیلی کوچک که نشان دهد، "من به تو فکر می کنم" برای حفظ رابطه لازم است. مثلاً همین که مرد ماشین همسرش را ببرد به آن بنزین بزند، همین که زن یک فنجان چای خوب برای شوهرش درست کند و کنار تختش ببرد، گرفتن دست ها، لمس کردن همدیگر، ایمیل های عاشقانه در وسط روز همه و همه راه هایی بسیار ساده برای ابراز محبت هستند. تحقیقات نشان می دهد که جمع شدن رفتارهای کوچک مکرر تاثیر بزرگتری بر خوشبختی روابط زوج ها دارد تا رفتارهای بزرگ هر از گاهی.

3. ده دقیقه در روز را به برقراری ارتباط اختصاص دهید.

بیشتر زوج ها فکر می کنند که همیشه با هم در تماس هستند اما واقعاً چه مقدار زمان را به عمیق تر کردن درک خود از طرف مقابل اختصاص می دهید؟ زوج های خوشبخت در تحقیقات انجام شده، بیشتر اوقات با هم حرف می زدند اما نه درمورد رابطه شان، درمورد مسائل خودشان و اکثر این زوج ها فکر می کردند که در چهار زمینه شناخت خوبی از طرف مقابلشان دارند: دوستان، محرک های استرس زا، آرزوها و رویاها، و ارزش ها. 10 دقیقه در روز را اختصاص دهید که با همسرتان درمورد چیزی جز کار، خانواده، مسائل خانه یا رابطه تان حرف بزنید. این تغییر کوچک روح و زندگی تازه ای به رابطه تان می دهد.

4. هر هفته عاشق شوید.

قرارملاقات های ناگهانی فوق العاده هستند اما واقعیت این است که ما آنقدر مشغول کار و زندگی هستیم که معمولاً وقتی کمی برای عشقمان می گذاریم. با یک قرارملاقات در هفته برای خوردن شام بیرون، رفتن به سینما، گالری های هنری، یا هر چیز دیگری عشق و رابطه تان را همیشه سالم نگه دارید.

یک نکته برای آقایان: تحقیقات نشان می دهد که خانم ها وقتی خارج از خانه و دور از بچه ها و مسائل خانه داری باشند، مهربان تر و پرحرارت تر می شوند و میل جنسیشان هم خیلی قوی تر می شود. با اجاره یک شب در یک هتل و سپردن بچه های به یکی از افراد فامیل ببینید که چه اتفاقی می افتد.

5. با هم و در کنار هم تغییر کنید و رشد کنید.

رابطه عشقی شما یک موجود زنده است که برای رشد و پیشرفت نیاز به غذا دارد. بهترین راه برای غذا دادن به آن ایجاد تغییر در آن است. ایجاد تغییر در رابطه نشان داده است که یکی از مهمترین عناصر در خوشبختی زوج ها می باشد. این تغییرات می توانند کوچک باشند اما باید آنقدر بزرگ باشند که طرفتان متوجه آن شود. جایتان را با هم عوض کنید: اگر همیشه مرد برای شام در یک رستوران جا رزرو می کند، اجازه بدهید یکبار خانم اینکار را بکند. یا برنامه هایتان را قطع کنید: وسط کار یک کار جالب با هم انجام بدهید، مثلاً به یک گالری یا موزه که نزدیکتان است بروید. یا یک چیز جدید را امتحان کنید: با هم به کلاس رقص یا اسکی بروید.

6. دوستان و خانواده هم را بهتر بشناسید.

تحقیقات نشان داده که بخصوص مردها وقتی همسرشان رابطه خوبی با خانواده او دارد شادتر هستند. همچنین زوج هایی که دوستان هم را می پذیرند و برای شناختن آنها تلاش می کنند خوشبخت تر هستند تا زوج هایی که دوستان و زندگی خانوادگی جداگانه دارند.

7. مراقبت و حمایت کنید.

یکی از سه چیزی که زوج ها برای موفقیت در رابطه شان به آن نیاز دارند حمایت است (آن دوتای دیگر اطمینان آفرینی و صمیمیت می باشد). زوج های خوشبخت در تحقیقات متفقاً می گفتند که داشتن همسری که پشتیبان آنها باشد یکی از مهمترین جنبه های رابطه شان است. خیلی وقت ها مردها دوست دارند حمایت مادی کنند و زن های بیشتر به سمت حمایت عاطفی گرایش دارند. ببینید همسرتان به چه کمک و پشتیبانی نیاز دارد و بعد آنرا به او عرضه کنید.

8. بخندید.

خنده یک تمرین معنوی است. در ازدواج خنده بعنوان یک داروی خوشبختی عمل می کند. برای جلوگیری از یکنواخت شدن رابطه باید بتوانید بین جنبه های منطقی رابطه تان با جنبه های تفریحی آن تعادل ایجاد کنید. بله برای منظم بودن زندگی و امنیت رابطه تان باید کارهای خاصی انجام دهید اما هیچوقت شوخی و تفریح را فراموش نکنید. بد نیست گاهی برای همسرتان بچگانه رفتار کنید، یا در کنار هم یک فیلم خنده دار نگاه کنید.

9. اجازه بدهید آنرا به قدرت بالاتر بسپاریم.

وقتی با هم اختلاف دارید گاهی اوقات بهتر است که آنرا رها کنید و اجاز بدهید روزگار خودش آنرا حل کند. به جای عصبانی شدن سعی کنید از چیزهای کوچک گذشت کنید. مشاجره و اختلاف در هر رابطه ای پیش می آید. یادتان باشد که اختلاف دلیل عدم موفقیت روابط نیست اما طریقه برخورد شما با آن است که استرس را وارد رابطه تان می کند. باید ببینید چه مسائلی اهمیت بیشتری دارند و به آنها بپردازید و مسائل کوچکتر را فراموش کنید.

10. راهی سالم برای ارتباط پیدا کنید.

همه زوج های خوشبخت در تحقیقات می گفتند داشتن مهارت های ارتباطی قوی یکی از عوامل موثر در ماندن آنها کنار همدیگر بوده است. این یعنی نه تنها از همسرتان بپرسید که به چه چیز نیاز دارد بلکه نیازهای خودتان را هم با او در میان بگذارید. این یعنی مرتب ببینید که چه عوامل استرس زایی وارد زندگی همسرتان شده است تا به برطرف کردن آنها کمک کنید. این یعنی با جنگ و دعوا با هم بحث نکنید، طوری بحث کنید که احترام بینتان خدشه دار نشود و اثاثیه خانه تان هم سالم بماند!تاریخ : جمعه 21 فروردین 1394 | 08:15 ق.ظ | نویسنده : دکتر گلشنی | نظرات
.: Weblog Themes By omid abbasi 09360075509 :.