تبلیغات
روانپزشکی - از شیر گرفتن کودکان
از شیر گرفتن کودکان
از شیر گرفتن برای كودك از لحاظ عاطفی دشوار است، زیرا مادر برای او منبع شادی، نشاط و غذا بوده است. هنگام گرسنگی در آغوش گرم مادر آرام گرفته و شیر نوشیده، كه این عمل علاوه بر آن كه او را سیر كرده، لذت بخش نیز بوده است. به همین دلیل هم ترك آن برایش كاری دشوار و نگران كننده محسوب می شود. پس اگر می خواهید كودك خود را از شیر بگیرید این عمل نباید سریع و ناگهانی و یا با اعمال خشونت همراه باشد. بلكه باید از شش ماهگی به تدریج، با جانشین كردن غذاهای مناسب و كم كردن تعداد دفعات شیردهی، زمینه را برای این كار فراهم كرد.
بهتر است به این نكته هم توجه داشت كه از شیر گرفتن كودك برایش چنین تصوری به وجود نیاورد كه دیگر از عشق و محبت مادرانه محروم شده است. بنابراین در مراحل از شیرگیری به كودك توجه بیشتری نشان دهید.
 از شیر گرفتن ناگهانی
اگر به علت بیماری، بارداری و یا مسافرت مادر، كودك به طور ناگهانی از شیر گرفته شود، اضطراب شدیدی در او ایجاد خواهد شد. در مواقعی كه مادر شیرده، مجدداً باردار می شود، این بارداری به معنای قطع ناگهانی شیر برای كودك اول است. در این شرایط مادر فرصتی برای مراقبت از كودك ندارد.
محروم شدن از گرمای محبت مادری موجب می شود تا كودك با انجام فعالیتها و رفتارهایی نظیر بد اخلاقی و گریه اعتراض خود را اعلام كند كه البته چنین رفتاری برای كودكی نگران طبیعی است.
 بارداری مجدد و شیردهی
بهتر است در مواقعی كه مادر به علت بارداری مجبور به قطع ناگهانی شیر خود می شود، برای جلوگیری از كاهش آثار نامطلوب روانی و عاطفی این مسأله، موارد زیر را مد نظر قرار دهد:
1- به تدریج و برای مدت بیش از دو تا سه ماه كودك خود را از شیر بگیرد.
2- كودك از محبت خاصی برخوردار شود تا كمبودی كه برایش به وجود آمده است، جبران گردد.
3- برای ارضای غریزه مكیدن كودك از بطری شیر و پستانك استفاده شود.
 روشهای سنتی از شیر گرفتن
طعم نا خوشایند به جای شیر مادر: یكی از روشهای معمول برای از شیر گرفتن كودك، استفاده از داروهای گیاهی تلخ است. مادر قبل از اقدام به شیر دادن، موضع شیردهی را با داروی تلخ گیاهی نظیر صبرزرد، كلپوره و... آغشته كرده، به محض اینكه كودك شروع به شیر خوردن می كند، به جای طعم شیرین شیر، دهانش تلخ و از شیر خوردن منصرف می شود. از جمله آثار نامطلوب این روش آن است كه گیاهان دارویی مصارف درمانی خاص خود را دارند و هر دارو در جهت درمان یك بیماری به كار می رود. به عنوان مثال صبرزرد جزو داروهای مسهل است و در صورت مصرف زیاد ممكن است كودك را دچار اسهال كند. مصرف بیش از اندازه كلپوره نیز به ویژه برای كودكان حالت مسموم كننده دارد.
* در مواقعی نیز مادر با زخمی یا بد نما جلوه دادن سینه، حس ترحم كودك را بر می انگیزد. در نتیجه شیرخوار برای اینكه مادرش احساس ناراحتی نكند شیر نمی خورد. از جمله معایب این روش نیز می توان به آثاری كه این كار می تواند بر روح كودك بگذارد، اشاره كرد. در این حالت كودك قلباً برای مادر متأسف می شود. گاهی هم ممكن است كودك از این وضعیت بترسد و مشكلی بر مشكلات بیفزاید.
ضمن آنكه بعد از رفع مانع، كودك مجدداً جهت خوردن شیر اقدام می كند و بعد از آن، حرفهای مادر را دروغ می پندارد و برای حرف او ارزش قایل نمی شود.
روش تدریجی اما قاطع :
روش تدریجی اما قاطع ، برای از شیر گرفتن كودك موفق ترین روش است . برای كودك 6 ماهه اجرای برنامه شیردهی هر چهار ساعت یك بار مناسب است . ضمن اینكه می توان به تدریج غذای كمكی را در تغذیه كودك وارد كرد . با اعمال این روش مادر می تواند برنامه ریزی غذایی برای كودك داشته باشد در نتیجه با اعتماد به نفس در پیشرفت و پیش بینی مسایل به پیش برود . شروع به دادن مایعات در لیوان مخصوص كودك و یا با قاشق ، بغل كردن عروسك ، خرس كوچولو یا قطعات پارچه ای دیگر جانشین خوبی برای دلبستگی كودك به شیر مادر شمرده می شود .
وقتی فواصل شیردهی مشخص شد مادر می تواند حذف تدریجی وعده های شیر را شروع كند . حق انتخاب با مادر است . بعضی ها ابتدا حذف شبانه را در نظر می گیرند ، برخی ترجیح می دهند ، شیر دادن وقت ناهار را اول قطع كنند . چون اطمینان دارند كودك به جای شیر ، غذای كافی برای خوردن دارد . اما اغلب بهتر است مادر بعد از خوردن یك غذای سفت ، یعنی زمانی كه كودك سیر است به او شیر بدهد .
این مسأله مهم است كه وقتی یك نوبت شیر دادن حذف شد مجدداً در لحظه های بی تابی كودك برقرار نشود . ممكن است كودك با صدای بلند اعتراض خود را بیان كند ولی مادر باید هدف نهایی خود را به خاطر داشته باشد چون هر گونه تردید موجب تشدید تقاضاهای كودك می شود . وقتی مادر تصمیم خود را گرفت ، قاطعیت تصمیم او ، به كودك انتقال می یابد . تغذیه قبل از خواب و یا هنگام صبح آخرین نوبتهایی هستند كه باید حذف شوند پس مادر می تواند این نوبت را تا زمانی كه كودك علاقه خود را از دست بدهد ، حفظ كند .
توصیه های كاربردی :
 - از شیر گرفتن كودك نارس باید دیرتر از كودك عادی و سالم انجام شود .
 - مادر باید كاملاً مطمئن باشد كه مایل است كودك را از شیر بگیرد .
 - در صورت امكان برای حذف هر وعده شیر خوردن كودك ، یك هفته فاصله زمانی در نظر گرفته شود .
 - زمانی كه مادر فرصت بیشتری برای بیرون بردن و سرگرم كردن فرزندش دارد ، بهترین زمان از شیرگیری كودك است ، زیرا محدودیتهای محیط بیرون ، مانعی برای شیر خوردن كودك محسوب می شود و سرگرم بودن او ، اشتیاق به شیر خوردن را كم می كند .
 - زمانی را برای قطع شیردهی انتخاب كنید كه حوادث تنشزای دیگری برای كودك در شرف وقوع نباشد . برای نمونه قطع كردن شیر ، قبل از زمان بازگشت مادر به محل كار ، رفتن به مسافرت و یا همزمانی آن با آموزش كنترل ادرار نباشد .
 - بهتر است اطرافیان مادر ، در خلال دوره از شیرگیری كودك پیشرفتهای او را در این كار ، هرچند جزیی باشد ، گوشزد كنند و ب با این عمل ، به اعتماد به نفس مادر كمك كنند .
 - برای از شیر گرفتن به هنگام شب ، هفته ای را انتخاب كنید كه دیگر افراد می توانند كودك را در تخت بخوابانند .
 - پخش كردن نوار مخصوص كودكان كه آهنگ ملایم دارد ، خواندن قصه ، عروسك پشمالو و اسباب بازیهای متعدد كه كودك بتواند در آغوش بگیرد یا در تخت خود قرار دهد ، از جمله روشهای آرامش بخش هستند .
 - در هنگام از شیر گرفتن كودك و تا مدتها بعد از آن ، بهتر است مادر با لباس كودك را استحمام كند تا كودك دوباره به شیر خوردن تشویق نشود .
رای از شیرگیری كودك تنها تلاش مادر كافی نیست. بلكه همكاری همه اطرافیان، به ویژه پدر، در این زمینه بسیار مهم است.
به عنوان مثال: هنگامی كه مادر می كوشد كودكش را از شیر خوردن منع كند و او به شدت مقاومت نشان می دهد، پدر می تواند با تشویق كودك به خوردن غذا و سرگرم كردن او به انواع بازیها، وی را از این كار منصرف كند. این مسأله به خصوص در نیمه های شب كه كودك بهانه گیری و گریه بیشتری می كند، حایز اهمیت است.
اغلب پدران خود را از این مسؤولیت بر كنار می دانند و از شیر گرفتن كودك را وظیفه مادر تصور می كنند. در حالی كه موفقیت هرچه سریعتر در این امر، به نفع آرامش مادر، كودك و محیط خانواده است.
نكته دیگر آن است كه به كودك القا كنیم كه او به اندازه كافی بزرگ و مستقل شده است، بنابراین خود می تواند مانند بزرگترها از غذای سفره استفاده كند.
خلاصه آنكه مادر قبل از اقدام به از شیرگیری، باید بیندیشد كه چقدر تحمل شنیدن گریه كودك خود را دارد. اگر بچه كاملاً آشفته است و آرام نمی شود، تصور نكند كه بازی را باخته است، بلكه بعد از چند ماه كه فرزندش بزرگتر و مستقل تر شد دوباره در مورد از شیرگیری او اقدام كند این بار حتماً موفق می شود..: Weblog Themes By omid abbasi 09360075509 :.